Oczami Gracza Fatal Frame – Project Zero kilka legend z gry /Gimbynieznajo

Oczami Gracza Fatal Frame – Project Zero kilka legend z gry /Gimbynieznajo

4 lipca, 2019 0 przez ArcyTVGra

Project Zero czy też Fatal Frame to seria fenomenalnych japońskich Horrorów. Straszaków, które czerpią garściami z japońskich legend, folkloru oraz przesądów. Naszą główną bronią jest orientacja w terenie spryt oraz … Aparat Fotograficzny ‚Camera Obscura’. Trzeba przyznać, że gra jak na tamte czasy wprowadziła kilka bardzo ciekawy mechanizmów. Poruszamy się postacią widzianą z 3ciej osoby, co daje niejednokrotnie fenomenalne rzuty kamery oraz mega ciekawy klimat, ale nie to tu jest majstersztykiem a system walki. Używając Aparatu Obscura, zostajemy przełączeni w tryb FPP, tak jak w tradycyjnych FPS’ach, z tym że nie mamy broni a średnio szybki aparat fotograficzny, który zmusza nas niejednokrotnie do całkiem sporych zdolności manualnych i ‚time eventów’ jeśli chcemy upolować zjawę czy zrobić wartościowe zdjęcie (podpowiedź narracyjną). Niezwykle fajny okazał się album ze zdjęciami, w którym możemy zbierać kolekcje wszystkiego, co tylko sfotografowaliśmy.

Aparat

Aparat, wolno ładującą się lampa błyskowa, kilka filmów o innej mocy naświetlania oraz dodatki do ‚Camera Obscura’ plus ogrom cierpliwości, oraz opanowania (niejednokrotnie trzeba wpatrywać się w ducha dość długi okres, by złapać wystarczająco ostre zdjęcie i zadać większe obrażenia, podczas gdy zjawy potrafią naprawdę szybko i nieobliczalnie się poruszać próbując zrobić nam krzywdę) to tyle, co mamy w niejednokrotnie nierównej walce. Wszystko to sprawia, że gra ma mega klimat i jest w stanie zaserwować nam całkiem sporą dozę naturalnego strach oraz obawy. A Historie w niej zawarte zmuszają nas do analizowania tego, jak straszne rzeczy się tam wydarzyły.

PlayStation 2

PlayStation 2 to właśnie na tę konsolę po raz pierwszy w 2001 r. mogliśmy zobaczyć ten majstersztyk przygotowany dla nas przez studio Tecmo.
Celem studia było stworzenie gry, która klimatem byłaby w stanie przyciągnąć gigantyczna ilość osób. Reżyser serii Makoto Shibata przekonany był o tym, że gra musi być straszna, by odnieść sukces. I nieskromnie można im przyznać, ze założenie zostało zrealizowane na 5+. Moim skromnym zdaniem jest szansa, iż Fatal Frame w jakimś stopniu inspirowana była serią Silent Hill (pasjonaci oraz fanatycy tych serii będą w stanie bez problemu odnaleźć wspólne elementy czy easter egg’i wiążące te tytuły ze sobą)…

I tu zaczyna się nasza Historia.

Fatal Frame

Fatal Frame w pierwszej odsłonie opowiada o losach rodzeństwa Hanasaki. Starszy brat Mafuyu postanawia odwiedzić pewną rezydencję, by odnaleźć swojego mentora oraz popularnego pisarza. Po zaginięciu brata siostra postanawia udać się do rezydencji, by dowiedzieć się dokładnie, co stało się z Mafuyu. Podczas eksploracji odkrywamy co rusz nowe przerażające fakty oraz historie związane z samą rezydencją, oraz co stało się z osobami, które w niej przebywały. Naturalnie naszym nieodłącznym przyjacielem oraz znakiem rozpoznawalnym całej serii jest ‚Camera Obscura’ aparat fotograficzny posiadający właściwości uwalniania dusz i przepędzania zła.

Przerażająca Legenda

Project Zero rzekomo bazuje na prawdziwych wydarzeniach mających miejsce w posiadłości Himuro. Z legendy możemy się dowiedzieć, że teren należący do rodziny Himuro znajdował się na obrzeżach Tokio. W rodzie tym panował bardzo dziwny zwyczaj przepędzania zła. Co pięćdziesiąt lat w dziwnym rytuale poświęcano specjalnie przygotowaną na tę okazję dziewczynę… Od narodzin izolowaną od świata i przygotowywaną by jak najlepiej dopełniła swoje przeznaczenie. Sam Rytuał był okrutny, dziewczyna została przywiązana za kończyny do czterech koni (do każdego jedna), po czym konie poganiano, powodując okrutnie bolesna śmierć przez rozerwanie. Nasiąknięte krwią ofiary liny były zaś składane w ofierze, co miało zapewnić na jakiś czas rodzinie bezpieczny byt bez duchów. Niestety pewnego razu Rytuał został zakłócony przez młodego mężczyznę, który zakochał się w „Dziewczynie ofiarnej”, czyniąc ją nieczystą, a sam rytuał stał się bezskuteczny. Sytuacja ta doprowadziła do epizodu, w którym głowa rodu zamordowała wszystkich mieszkańców posiadłości, po czym popełnia samobójstwo. Od tamtej pory po terenach należących niegdyś do klanu Himuro mozna napotkać duchy, które wciąż chcą dopełnić rytuał… Naturalnie nie ma nigdzie potwierdzenia, iż miejska legenda miałaby być prawdziwą, a na tę chwilę niewiadomym jest nawet, które jej elementy zostały zaadaptowane z Fatal Frame do Legędy, a które z Legędy do Gry.

Kolejną historią wpływającą na to, w jakiej formie została, nam przedstawiona gra jest…

Folklorowa Historia „Łkające drzewo”.

Dwoje ludzi chłopak i dziewczyna wielka miłość potajemne schadzki pod drzewem, czy to nie brzmi pięknie i znajomo ?. Dzielił ich niestety różny status społeczny. Oznaczało to nie mniej nie więcej jak to, że nigdy nie będą mogli być razem w tamtym świecie. Niewyobrażalny ból oraz niemoc po rozłące skłaniają dziewczynę do najgorszego. Odbiera ona sobie rzycie przez powieszenie na drzewie, pod którym spotykała się potajemnie ze swoim ukochanym. Młody mężczyzna pewnego dnia nie wytrzymuje presji i postanawia ściąć przeklęte drzewo, wierząc, że w ten sposób uwolni ducha ukochanej. Po uczynieniu tego, co zaplanował, opał został rozdany ludziom we wsi, by mogli się ogrzać. Ci, którzy skorzystali z opału, umierają w dziwnych i niejasnych okolicznościach a sam Bohater, który ściął drzewo, znika z powierzchni ziemi w niewyjaśnionych okolicznościach.

Nie jest to jedyna japońska historia o drzewach posiadających dusze, bo jest ich mnóstwo i ciężko zdecydowanie stwierdzić, z którą tak naprawdę się zainspirowano.

Reasumując gra w pierwszej odsłonie okazała się być prawdziwym Majstersztykiem. Na miarę Arcydzieła zwanego Silent Hill.

Ciąg Dalszy NASTĄPI !

Zobacz Także :.

Silent Hill — wspomnienia gracza, czy E3 2019 skrywa jakąś tajemnicę ?

Silent Hill – Piramidogłowy /Gimby nie znajo

PlayStation Hits po 79 złotych zobacz bo warto

Promocje w PS Store ponad 300 tytułów

Zajżyj na dział DARMOWE GRY

Gorący CosplayCzwartek – Cirilla

Gorący CosplayCzwartek – Triss Merigold odważne zdjęcia

Już dziś czyli 27 mają w sieciach sklepów biedronka pojawią się Gry

Oddworld — Soulstorm, Abe wcale nie wybiera się na emeryturę

Predator: Hunting Grounds Zaprezentowany na State of Play Sony

Final Fantasy VII Klasyk powraca, Fenomenalny Remake ?

Please follow and like us:
error